L’Écume des jours
Mood Indigo
در ترجمه‌ی فارسی: سرگیجه‌ی روزمره (فیلم به فارسی “حالت نیلی” ترجمه شده است.)
فیلمی است به کارگردانی Michel Gondry، محصول سال ۲۰۱۳ فرانسه.

میشل گوندری را به خاطر فیلم های «درخشش ابدی یک ذهن پاک» و «علم خواب» دوست دارم. (زنبور سبزش را هم دیده ام که خیلی دوستش نداشتم.)
.
ادری توتو Audrey Tautou، بازیگر نقش زن این فیلم بود. او را دوست دارم به خاطر فیلم های «آملی» و «یک نامزدی بسیار طولانی».
.
فیلم بر اساس رمانی به اسم «در افکار بیهوده» ساخته شده است. ما با یک فیلم طرفیم در ژانر رمانتیک و تراژدی که علمی تخیلی و سوررئال هم هست!
داستان فیلم درباره ی مردی (کولین) است که زندگی بسیار خوبی دارد. ثروتمند است، عاشق دستپخت مباشرش (نیکولا) است، اختراعاتی دارد که با آنها حال می کند و گاهی با رفیقش (شیک) معاشرتی می کند. رفیقی که عاشق ژان سل پارتر (احتمالا همان ژان پل سارتر خودمان) است و تمام زندگی اش را به نحوی در راه او می بازد.
کولین یک روز تصمیم می گیرد عاشق شود و بالاخره می شود. و از اینجا به تدریج و با سیری تصاعدی! زندگی اش در سراشیب حوادث قرار می گیرد.
بار داستانی و حسی زیادی از فیلم بر دوش تصاویر و اتفاقات سوررئال است. من کتاب را نخوانده ام که بدانم چقدرش زاییده ی ذهن نویسنده ی کتاب و چقدرش به خاطر میشل گوندری است. اما می توانم بگویم حس و حال فیلم، خیلی شبیه «علم خواب» بود.
(از اینجا به بعد خطر لوث شدن داستان فیلم وجود دارد)

کولین در تمام مدت فیلم، سعی می کند اوضاع را بهتر کند. به هر دری می زند و نتیجه ای که می گیرد، تنها بدتر شدن اوضاع است (تعریف دقیق تراژدی). سقف خانه کوتاه و کوتاه تر می شود، شخصیت ها با گذشت هر روز چندین سال پیرتر می شوند، غذاها فقیرانه تر می شوند و در همین روند، فیلمی که با رنگ های جیغ و شاد و تصاویر پر از خنده و موزیک شروع شده بود، به فیلمی سیاه سفید و عبوس تبدیل می شود.
اگرچه دیدن این فیلم من را خیلی غمگین کرد، اگرچه دیدن این نوع فیلم ها من را خیلی اذیت می کند، اما تاکید دارم به دیدنشان. زیرا خیلی زیاد به زندگی انسان امروزی شبیهند. شاید روزگاری بوده که پایان خوش، سرنوشت محتوم بسیاری از اتفاقات بوده، اما در زندگی امروز فکر می کنم شخصیت اول داستان ها، هر چه بیشتر تلاش کنند، شاید راه های تازه ای پیدا کنند، اما به بن بست های جدیدتری هم می رسند.

فاطمه اختصاری
#ستون_معرفی_فیلم_و_کتاب_فاطمه


Comments

One response to “Mood Indigo”

  1. فریبا Avatar
    فریبا

    ممنون از معرفیهایتان که قابل اعتماد و درست هستند?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *