مطمئن بودم تا به حال از ژان پیر ژونه فیلم معرفی کرده ام، اما هر چه در #ستون_معرفی_فیلم_و_کتاب_فاطمه گشتم چیزی پیدا نکردم. حیف!
من سبک فیلم سازی این کارگردان را خیلی دوست دارم. طنز و هجو و فضای تلخ اما خوشرنگی که در کارهایش دارد برایم همیشه جذاب بوده است. اولین فیلمی که از او دیده ام «آمِلی» بوده است. بعد هم «یک نامزدی خیلی طولانی» و «مغازه اغذیه فروشی» را دیده ام. که هر سه این فیلم ها را دوست داشته ام و پیشنهاد می کنم ببینید. حالا هم می خواهم فیلم «Micmacs» را معرفی و دیدنش را پیشنهاد کنم:
ماجرای فیلم درباره ی پسری جوان به نام بازیل است. مثل فیلم آملی (که سرگذشت املی به طور خلاصه از زمان لقاح برای بیننده نشان داده می شود) در اینجا هم به صورت خلاصه ما با زندگی بازیل از کودکی (لحظه ای که خبر مرگ پدرش در جبهه را به او می دهند) تا جوانی آشنا می شویم. پس از اتفاقاتی که در جریان فیلم می افتد، او با افرادی آشنا می شود که مثل خودش هر کدام ویژگی خاصی دارند و درواقع شخصیت‌هایی فانتزی هستند که در تمامی فیلم‌های ژونه کمابیش دیده می‌شوند. بازیل از دو شرکت تولید سلاح جنگی کینه به دل دارد و به کمک دوستان عجیب و غریبش سعی می کند انتقام بگیرد. درواقع این انتقام گیری شخصی بهانه ای ست برای پیش کشیدن موضوع جنگ، تاثیری که می تواند بر زندگی آدم ها بگذارد و اندیشه و تفکر دیکتاتورها و تولیدکنندگان اسلحه.

فاطمه اختصاری
#ستون_معرفی_فیلم_و_کتاب_فاطمه


Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *