جزیره ی سگ ها

,

وس اندرسون را با فیلم های «دارجلینگ محدود» و «هتل بزرگ بوداپست» می شناسم. فیلم آخرش را هم به اسم «جزیره‌ی سگ‌ها» دیدم و دوست داشتم.
جزیره ی سگ ها Isle of Dogs یک انیمیشن به سبک استاپ موشن است، محصول سال ۲۰۱۸. اسکارلت جوهانسون و ادوارد نورتون از صداپیشگان این انیمیشن هستند.
راوی یک سگ است و داستان انگار در آخرالزمان در ژاپن اتفاق می افتد. ویروس آنفولانزا بین سگ های منطقه گسترش یافته و خطر انتقال به انسان مطرح می شود. درنتیجه با تصمیم شهردار، سگ ها را به جزیره ی آشغال ها تبعید می کنند. پسرخوانده ی شهردار برای یافتن سگش (که اولین سگ تبعیدی است) وارد جزیره ی آشغال ها می شود و…
از شیوه ی روایت خلاقانه و ورود به داستان که بگذریم، فیلم اشاره های سیاسی بسیاری داشت. اینکه چطور سیاستمداران بر اساس علاقه ی شخصی یا ترجیحات نژادی عمل می کنند و بر آینده ی جهان و موجودات تاثیر می گذارند.
البته نمی خواهم فیلم را تنها به این برداشت تقلیل بدهم.
از نکته های جالب فیلم این بود که فیلم اصرار دارد ژاپنی باشد. اندرسون در مصاحبه ای گفته است که این فیلم به شدت تحت تاثیر فیلم های آکیرا کوروساوا است. تمام فضای آسیای شرقی را حتی در شات ها و کات های فیلم می توانید حس کنید. و بعضی قسمت هایی که شخصیت ها ژاپنی حرف می زنند، برای مخاطب ترجمه نمی شود. بلکه کلیت و خلاصه ای از حرف ها به مخاطب گفته می شود، آن‌قدری که در جریان اوضاع باشد. از طرف دیگر سگ ها انگلیسی صحبت می کنند. و همین اتفاق کوچک، بیانگر عدم درک و دوری انسانها از سگ هاست. چالش زبان! و حالا ایده ی بعدی: سگی پیشگو. درواقع سگی که زبان انسان ها را می فهمد، تلویزیون نگاه می کند و از این طریق می تواند آینده ای نزدیک را پیشگویی کند.
نکته ی دیگر اینکه شما به جای اینکه با انسان های فیلم همذات پنداری کنید، با سگ ها احساس نزدیکی بیشتری خواهید کرد. نه فقط به این خاطر که در جایگاه فرودست ظاهر می شوند و دنبال گرفتن حق حیات از حاکمانند (که انسان هایی هم در فیلم هستند که معترض و مخالف سیاست های جاری اند) بلکه این شاید به این خاطر باشد که شما زبان سگ ها را می فهمید! همین تکنیک ساده، فیلم را خلاقانه کرده و از کلیشه ی انیمیشن های امروزی دور می کند.
من فیلم را دوست داشتم اما انتظار بیشتری از پایان بندی اش داشتم. گاهی فکر می کنم که شاید من زیادی درباره ی پایان بندی ها سخت گیری می کنم و به «وسواس پایان بندی» دچارم. نکته ی دیگری که باید بگویم این است که جزیره ی سگ‌ها انیمیشنی نیست که برای بچه ها مناسب باشد. شاید حتی بزرگترها نیز از لایه های معنایی فیلم خسته شوند. اما به نظرم کلا وس اندرسون به مخاطب عام زیاد توجهی نمی کند. سبک خودش را دارد و برای آنهایی که این سبک و این زبان را می فهمند، وقت می گذارد.

فاطمه اختصاری
#ستون_معرفی_فیلم_و_کتاب_فاطمه


Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *