Incendies «ویران‌شده»

,


فیلم Incendies «ویران‌شده» محصول ۲۰۱۰ کانادا به نویسندگی و کارگردانی Denis Villeneuve است که بر اساس نمایشنامه‌ای به اسم «سوخته» نوشته‌ی وجدی معود (که شخصیت جالبی دارد) ساخته شده است.
فیلم در ۱۳۰ دقیقه و داستان آن در دو زمان مختلف روایت می‌شود.
همزمان فلاش‌بک‌هایی به خاطرات مادر (گذشته) و جستجوی فرزندان برای عمل کردن به وصیت او (حال) روایت فیلم را می‌سازند.
مادر در وصیت خود برای دختر و پسر دوقلویش دو نامه‌ی دربسته گذاشته است تا یکی را بدهند به پدر و دیگری را به برادرشان. در طول فیلم آنها به دنبال پیدا کردن پدر و برادر خود هستند و در این راه، زوایایی پنهان از زندگی مادر را کشف می‌کنند. برای لو نرفتن فیلم چیز بیشتری از داستان آن نمی‌گویم و پیشنهاد می‌کنم خودتان ببینید.
فیلم در ناکجاآبادی که مشخصا یکی از کشورهای جنگ‌زده‌ی عربی است می‌گذرد، زبان نیز عربی است اما کارگردان با اسامی ساختگی و ترکیب لهجه‌ها سعی کرده از اختصاص دادن زبان و مکان به یک ملت و مکان خاص پرهیز کند تا موضوع موردنظر، رویکردی جهانی پیدا کند. اگرچه قسمت‌هایی از فیلم، زبان عربی است اما زبان اصلی فیلم فرانسوی است. موضوع کلی آن هم درباره‌ی جنگ‌های مذهبی است.
شاید چیزهایی که تا اینجا نوشته‌ام، زیاد به دیدن فیلم ترغیبتان نکند اما من فیلم را بسیار دوست داشتم، با آن گریه کردم و علاوه بر وجه احساسی، به نظرم از لحاظ سینمایی هم فیلم قابل توجهی است و به آن نمره‌ی ۴ از پنج را می‌دهم.

#ستون_معرفی_فیلم_و_کتاب_فاطمه
#سمفکف


Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *