A bigger splash

,

فیلم A bigger splash (یک شیرجه ی بزرگتر یا یک شلپ شولوپ بزرگتر)
یک تریلر روانشناختی و درام است به کارگردانی لوکا گوادانینو، محصول سال ۲۰۱۵.
پلات فیلم ماجرای زن خواننده ی راک و دوست پسر فیلمسازش است که در حال گذراندن تعطیلاتشان به خوبی و خوشی در کشور ایتالیا می باشند. خیلی ناگهانی دوست مشترکشان که قبلا دوست پسر زن و جزو آهنگسازان همان سبک بوده به همراه دخترش به آنها می پیوندند. و بعد کم کم همه چیز زیر و رو می شود. پلات فیلم بسیار شبیه فیلم انگلیسی/فرانسوی «استخر» محصول سال ۱۹۶۹ به کارگردانی ژاکوب دوره است.
من این فیلم را به چند دلیل دوست داشتم. اول اینکه کارگردان به وسیله ی بازی ها، قاب های دوربین و شیطنت های زیرپوستی،فیلم نامه‌ای خیلی مخاطب را درگیر فیلم می کرد و اصولا ویژگی فیلم های روانشناختی همین غیرمستقیم حرف زدن و انتقال حس به مخاطب است.
مثلا خواننده ی زن به علت مشکلی که برای حنجره اش رخ داده بود قادر به صحبت کردن نبود و نباید از صدایش استفاده می کرد، هر جای فیلم که این بازیگر احساساتی می شد و حرف می زد یا فریاد می کشید یا کاری می کرد که ممکن بود به حنجره اش آسیب برسد، منِ مخاطب اعصابم به هم می ریخت.
نکته ی دیگری که فیلم داشت این بود که خیلی خیلی غیرمستقیم به وضعیت پناهجویانی که به ایتالیا می آیند پرداخته بود. در همه جای فیلم ردپای نامحسوس آن ها را می توانستی ببینی، از صدای اخباری که درباره ی غرق شدنسان در دریا می گفت تا یکهو سررسیدن چند خارجی وسط کوه تا شکسته شدن کاسه کوزه ها بر سر آنها و… از دیگر بازی های رالف فاینز، بازیگر مرد نقش دوم فیلم می توانم به «بیمار انگلیسی» «فهرست شیندلر» و «کتابخوان reader» اشاره کنم.
فیلم های دیگری که ماتیاس اسخونارتس، بازیگر مرد نقش اول فیلم بازی کرده و من دیده ام هم می توانم «سرسخت bullhead»، «زنگار و استخوان» و «دختر دانمارکی» را نام ببرم. با اینکه در همه ی فیلم هایی که از این بازیگر دیده ام، خوب بازی می کند ولی حس خوبی به او ندارم. دوستش ندارم.

#ستون_معرفی_فیلم_و_کتاب_فاطمه


Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *