فیلم Jeux d’enfants / Love me if you dare

فیلم Jeux d’enfants / Love me if you dareترجمه فارسی: بازی های کودکانه (اسم اصلی فرانسوی)/ اگه جرات داری من رو دوست داشته باش (اسم انگلیسی فیلم)
فیلمی فرانسوی-بلژیکی به کارگردانی Yann Samuell محصول سال ۲۰۰۳ است.

(به سال تولید دقت کنید، زیرا فیلم های دیگری نیز با این عنوان ساخته شده اند.) فیلم با کودکی یک پسر (جولین) و دختر (سوفی) که همکلاسی هستند شروع می شود. مادر جولین که مریض و در بستر مرگ است به او هدیه ای می دهد: یک جعبه ی فلزی کوچک. جولین، جعبه را به سوفی می دهد. و وقتی می خواهد پسش بگیرد، سوفی شرطی می گذارد که اگر جولین توانست انجام بدهد، جعبه مال او می شود. آنها این بازی را اختراع می کنند تا بتوانند از سختی روزگاری که هرکدام به نحوی دارند کم کنند و تا سال های سال به آن وفادار می مانند. جعبه با شرط های مختلف و اغلب شرورانه بین آن دو ردوبدل می شود. شرط ها گاهی باعث آسیب رساندن به بقیه یا ایجاد بی نظمی در مدرسه و خیابان می شود. اما هیچ چی غیر از بازی برای آنها مهم نیست و آنقدر غرق هیجانات زودگذر شده اند که معنی بعضی چیزها مثل عشق، احترام و… برایشان کمرنگ شده است.
با گذشت زمان خیلی چیزها تغییر می کند. از لحاظ بصری نیز این تغییرات در سبک فیلم دیده می شود. جهان کودکی جولین و سوفی روشن و پر از رنگ است و حرکات دوربین نیز گاهی شیطنت آمیز و سریع می شود. هنگام بزرگی این دو، تصویر شارپ تر و به واقعیت نزدیک تر است و در انتهای فیلم، رنگ به کمترین میزان خود می رسد.
با اینکه فیلم از لحاظ من عالی نبود و پایان بندی اش را هم نپسندیدم، اما دوستش داشتم. برایم هیجان انگیز بود و رمانتیک. برایم بچگانه بود و خودخواهانه. برایم خوش رنگ بود و پر از دیوانگی. دیدنش را به شما پیشنهاد می کنم.

فاطمه اختصاری
#ستون_معرفی_فیلم_و_کتاب_فاطمه
#


Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *