– «چه جهان غریبیه این دنیا، یک روز دوستشون داری و روز دیگه می خوای که هزار بار اونها رو بکشی!»
.
لحظاتی هست که چیزی را مثل یک حوله ی خیس توی دلم می فشارند، چیزی/کسی/اتفاقی ناراحتم کرده یا دلم را شکسته، لحظاتی که حالم جوری است که نمی توانم با کلمات بنویسم، به خودم می گویم هی فاطمه! برو آن فیلم را ببین!
چند تایی فیلم توی سرم هست که در این لحظات یکی اش را انتخاب می کنم، می دانم وسط هایش حالم بد می شود از بغض، می دانم آخرش گریه می کنم، می دانم می دانم می دانم ولی دلم می خواهد اگر اشکی ریخته ام به خاطر قهرمان فیلمم باشد، به خاطر او که به خاطر من، خسته ی خسته و با سر و صورت خونی، از زیر آب نعشش را بلند می کند و برمی گردد، به خاطر او که امیدوار سبز شدن درخت های پرتقالی است که توی هر کدامش یک دندان باشد.
«سقوط» فیلمی است از «تارسم سینگ». فیلمی فانتزی که به جز بیان حسی فوق العاده و بازی های خوب آن (مخصوصا بازیگر کودک رومانیایی آن)، شاید اصلی ترین نکته ی فیلم، تصاویر شگفت‌انگیز و فوق‌العاده زیبای آن باشد. تصاویری که سینگ برای کامپیوتری نشدن فیلم و استفاده نکردن از جلوه های‌ ویژه گرافیکی، چهار سال برای ضبط آنها زحمت کشید! فیلم در 45 لوکیشن در 28 کشور دنیا، از جمله هند، اندونزی، آفریقای جنوبی، چین و… فیلمبرداری شده. تصاویر به حدی زیبا هستند که به سختی می‌توانید باور کنید اینها نه خیالی، نه کامپیوتری، بلکه واقعی هستند.
فیلم روایتگر داستان دختری پنج ساله است که به علت شکستگی دستش در بیمارستان است و با بدلکاری آشنا می شود که به علت آسیب دیدگی پایش او هم ساکن یکی از اتاق هاست. «روی» مثل شهرزاد قصه گو داستانش را برای «الکساندرا» تعریف می کند. و داستان، روایتی ست که همزمان در ذهن این دو شکل می گیرد، با همه ی شخصیت های دور و برشان و اشاره ها و موتیف هایش. داستان عشق و انتقام.
اگر کتاب #گفتگو_در_تهران «دکتر موسوی» را خوانده باشید احتمالا الان یاد دیالوگ حسین و عاطفه و ارجاع به این فیلم افتاده اید. فیلمی که یکی از آثاری است که هم در رابطه ی بینامتنی با آن رمان فوق العاده قرار دارد و هم به آن ادای دین شده است.

یادم نمی آید بارهای قبلی چه حالی داشته ام و رخت کی را توی دلم چنگ می زده اند که پای این فیلم نشسته ام، و همین خوب است، یعنی آدم همه ی چیزها/آدم ها/اتفاق های بد را خیلی زود خیلی زود خیلی زود فراموش می کند.
فاطمه اختصاری
.
#ستون_معرفی_فیلم_و_کتاب_فاطمه


Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *